Kytica ruží pre Ježiša a Pannu Máriu

Slovo ruženec pochádza z latinského slova rosarium, ktoré znamená veniec z ruží. Modliť sa ruženec je ako darovať Ježišovi a Panne Márii kyticu duchovných ruží.

Ruženec je modlitba, ktorá vychovala mnohých svätcov. Sv. Ľudovít Mária Grignion z Montfortu vydáva o nej takéto svedectvo: „Keď vstávam a keď si líham, keď som doma alebo mimo domu, vždy mám na perách Zdravas’ Mária. Keď sa takto modlím, víťazím nad všetkým.“ A Ján Pavol II. v roku 1978 povedal: „Túto modlitbu som si veľmi obľúbil. Je to obdivuhodná modlitba! Obdivuhodná vo svojej jednoduchosti a zároveň hĺbke. Spolu s rytmom slov anjelovho zvestovania (Zdravas’ Mária) sa nám pred očami duše presúvajú hlavné udalosti Ježišovho života, ktoré sa skladajú do celku radostných, bolestných a slávnostných tajomstiev. Je to, akoby sme sa na Ježiša pozerali srdcom jeho matky. Do tých istých desiatkov môžeme v srdci vložiť všetky záležitosti ľudstva, Cirkvi, národa i svoje vlastné.“ V apoštolskom liste o ruženci Rosarium Virginis Mariae napísal: „Ruženec ma sprevádzal vo chvíľach radosti aj vo chvíľach skúšok. Jemu som zveril množstvo starostí, v ňom som vždy našiel posilu.“

Krátke dejiny ruženca

Ruženec sa nazýva aj žaltár Panny Márie, pretože podobne ako Kniha žalmov aj ruženec sa skladá zo 150 modlitieb. Jeho začiatky siahajú do 12. storočia, keď sa ho začali modliť rehoľníci, ktorí nevedeli čítať, ako náhradu za breviárovú modlitbu žalmov. V 14. storočí kartuzián Enrico di Kalkar rozdelil 150 Zdravasov na 15 „desiatkov“ a ku každému pridal modlitbu Otčenáš. Súčasná forma ruženca sa ustálila v 15. storočí. Vtedy sa ľudia začali modliť ruženec rozdelený na 3 časti (radostný, bolestný a slávnostný) a takto ho spojili s rozjímaním o evanjeliových udalostiach. V roku 2002 pridal Ján Pavol II. štvrtú časť, nazvanú tajomstvá svetla.

Panna Mária o ruženci

K šíreniu ruženca prispeli mariánske zjavenia v Lurdoch, Fatime a v La Salette. Panna Mária v nich zdôrazňuje význam modlitby v živote kresťana, zvlášť význam ruženca. Hovorí, že ruženec je nástroj, ktorý napomáha premene ľudského srdca, pretože ho otvára na Božiu lásku, ktorá uzdravuje, premieňa a prináša pokoj. | Modliť sa za niekoho znamená milovať ho, takže keď nás Panna Mária pozýva modliť sa ruženec, pozýva nás milovať Boha a blížnych. Deťom vo Fatime povedala: „Neexistuje taký osobný ani medzinárodný problém, ktorý by sa nedal vyriešiť prostredníctvom ruženca.“ Ruženec je prostriedok, skrze ktorý možno nastoliť pokoj na svete. Keď sa sestry Lucie opýtali, kedy nastane vo svete mier, odpovedala: „Keď dostatočne veľa ľudí splní výzvu Panny Márie, ktorá prosí, aby sme sa modlili ruženec a prinášali obety za obrátenie hriešnikov.“ Tí, čo sa modlia ruženec, sú šíriteľmi pokoja vo svete.

Reťaz, ktorá nás spája s Bohom

Ruženec je skrátenou formou evanjelia. V apoštolskom liste O ruženci Ján Pavol II. píše: „Opakovanie anjelského pozdravenia Zdravas’ Mária sa premieňa na Kristovu neprestajnú chválu. Je akoby osnovou, na ktorej sa rozvíja kontemplácia tajomstiev Kristovho života.“ Na kontemplatívny charakter ruženca poukázal aj pápež Pavol VI.: „Ruženec si už zo svojej povahy vyžaduje, aby sme sa ho modlili pokojne a pomaly a mohli sa tak zahĺbiť do kontemplácie tajomstiev Kristovho života, o ktorých rozjímame akoby srdcom tej, ktorá bola Pánovi najbližšie. Takto sa nám otvorí nesmierne bohatstvo týchto tajomstiev.“ Blahoslavený Bartolo Longo považoval ruženec za reťaz, ktorá nás spája s Bohom.

Keďže nás túto modlitbu naučila Panna Mária, môžeme si byť istí, že si ňou vyprosíme milosti zhodné s Božou vôľou. Mária nás takto vedie k Bohu, prebúdza v nás lásku a učí nás dozrievať v nej.

Ovocie ruženca

Modlitba ruženca prináša pokoj a radosť. Keď sa ho modlíme, rastie naša dôvera v Boha, sme trpezlivejší sami so sebou aj s inými ľuďmi. Táto modlitba má moc vyháňať zlého ducha a chráni nás pred jeho útokmi. V Guadalupe Panna Mária pripomenula, že keď sa modlíme ruženec, ona stojí pred Božím trónom a prihovára sa za nás a diabol sa nás v tej chvíli nemôže dotknúť.

Svedčí o tom aj táto udalosť: Isté dievča bolo v nemocnici so ženou, ktorá odriekala mantry. Dievča vedelo, že v skutočnosti ide o vzývanie zlého ducha, a preto sa začalo v mysli modliť ruženec. Po chvíli žena odriekajúca mantry povedala, že nemôže pokračovať, lebo jej v tom niečo bráni. Ruženec je ako strela namierená priamo proti zlému duchu. Diabol túto modlitbu nenávidí a všemožne nás bude od ruženca odrádzať. Buďme preto vytrvalí a prijmime ruženec ako silnú pomoc na ceste do neba. Učme sa pomocou neho kontemplovať Boha a nasledovať Pannu Máriu, ktorá vždy s dôverou hovorila Bohu svoje amen (staň sa).

Prisľúbenia tým, čo sa modlia ruženec, ktoré Panna Mária odovzdala blahoslavenému Alanovi de la Roche

Blahoslavený Alan, apoštol ruženca a zakladateľ ružencových bratstiev, dostal od Panny Márie nasledujúce prisľúbenia, ktoré sa zachovali v tradícii dominikánskej rehole:

  1. Všetci, ktorí mi budú verne slúžiť a modliť sa ruženec, dostanú osobitnú milosť.
  2. Všetkým, ktorí sa budú nábožne modliť ruženec, sľubujem, že sa budem o nich starať osobitným spôsobom a udelím im veľké milosti
  3. Ruženec bude najsilnejšia zbraň proti peklu, zničí žiadostivosť, odstráni hriechy a herézy.
  4. Ruženec posvätí mnohé duše: budú prinášať ovocie čností a svätých skutkov, získajú od Boha hojné zmilovanie; ich srdce sa odvráti od svetských márností, rozpáli sa láskou k Bohu a zatúži po večných veciach.
  5. Duša, ktorá sa mi odovzdá prostredníctvom ruženca, sa nezatratí.
  6. Každý, kto sa bude nábožne modliť ruženec a rozjímať pritom o posvätných tajomstvách, nezakúsi nešťastie ani Boží hnev, nezomrie náhlou smrťou; ak je hriešny, obráti sa, a ak je spravodlivý, vytrvá v milosti a dosiahne večný život.
  7. Opravdiví ctitelia môjho ruženca nezomrú bez sviatostí.
  8. Chcem, aby tí, čo sa budú modliť môj ruženec, mali v živote aj vo chvíli smrti svetlo a plnosť milostí, aby v živote aj vo chvíli smrti mali účasť na svätých zásluhách.
  9. Každý deň vyslobodzujem z očistca duše, ktoré ma uctievali a modlili sa ruženec.
  10. Opravdiví synovia môjho ruženca sa budú tešiť z veľkej slávy v nebi.
  11. Dostaneš všetko, o čo budeš prosiť modlitbou posvätného ruženca.
  12. Tí, čo šíria ružencovú modlitbu, zakúsia pomoc vo všetkých svojich potrebách.
  13. Vyprosila som u svojho Syna, že členovia ružencových bratstiev budú mať v živote aj vo chvíli smrti za bratov všetkých obyvateľov neba.
  14. Tí, čo sa modlia môj ruženec, sú mojimi deťmi a bratmi Ježiša Krista, môjho jednorodeného Syna.
  15. Úcta k ružencu svedčí o tom, že človek príde do neba.