Vo chvíli počatia nového života sa žena stáva matkou a muž otcom živého dieťaťa, ktoré má už od počatia nesmrteľnú dušu.
Božie prikázanie „Nezabiješ!“ (Ex 20, 13) sa vzťahuje na život každého človeka, ktorý sa začína vo chvíli počatia. Prerušenie tehotenstva je usmrtením pozemského života dieťaťa, ktoré sa už nachádza v matkinom lone. Jeho nesmrteľná duša však žije v Bohu. Ježiš povedal: „Nebojte sa tých, čo zabíjajú telo, ale dušu zabiť nemôžu. Skôr sa bojte toho, ktorý môže i dušu i telo zahubiť v pekle“ (Mt 10, 28). Tí, čo sú zodpovední za zabitie nenarodeného dieťaťa, spôsobujú veľké utrpenie Bohu, dieťaťu aj sebe samým, pretože vstupujú na územie zla, hriechu a zotročenia nečistými duchmi. Prekročenie Božieho prikázania „nezabiješ“ človeka ničí – tento hriech ničí svedomie, psychiku aj telo človeka. Hriech interrupcie spúšťa lavínu dôsledkov, ktoré postihujú všetkých, čo s ním mali do činenia, predovšetkým matku dieťaťa, ktoré bolo pozbavené biologického života.
Ako sa možno z tohto hrozného otroctva oslobodiť? Treba ísť k Ježišovi, ktorý vo sviatosti pokánia odpúšťa všetky hriechy. Keď Ježiš zomieral na kríži, vzal na seba všetky naše hriechy, na sebe samom zakúsil ich dôsledky a vo chvíli zmŕtvychvstania definitívne nad nimi zvíťazil a odpustil nám ich. Božie milosrdenstvo je nekonečné. Ježiš povedal sestre Faustíne: „Čím väčšia úbohosť, tým väčšie právo má na moje milosrdenstvo. Povzbudzuj všetky duše k dôvere v nepochopiteľnú priepasť môjho milosrdenstva, lebo túžim po spáse všetkých. Prameň môjho milosrdenstva bol na kríži kopijou dokorán otvorený pre všetky duše – nikoho som nevylúčil“ (Denníček 1182).
Svätý Ján Pavol II. radí ženám, ktoré sa dopustili interrupcie
„Osobitnú pozornosť chcem venovať vám, ženy, ktoré ste sa dopustili potratu. Cirkev vie, koľko činiteľov mohlo ovplyvniť vaše rozhodnutie, a nepochybuje, že v mnohých prípadoch to bolo bolestné, možno dokonca dramatické rozhodnutie. Pravdepodobne sa rana vo vašich srdciach ešte nezahojila. Veď to, čo sa stalo, bolo a je veľké zlo. Neznechucujte sa však a nestrácajte nádej. Snažte sa skôr túto skúsenosť pochopiť a pravdivo ju interpretovať. S pokorou a dôverou sa otvorte – ak ste tak ešte neurobili – pokániu: Otec každého milosrdenstva čaká na vás, aby vám udelil svoje odpustenie a pokoj vo sviatosti pokánia. Spoznáte, že nič ešte nie je stratené. A budete môcť poprosiť o odpustenie aj svoje dieťa: ono teraz žije v Bohu. Pomocou tých, čo vám priateľsky i kompetentne poradia, budete môcť urobiť svoje bolestné svedectvo jedným z najvýrečnejších argumentov v obrane práva všetkých na život. Vaším zaangažovaním sa za život, ktoré môže byť korunované narodením nových ľudských bytostí a potvrdené prijatím a starostlivosťou o tých, ktorí najviac potrebujú vašu blízkosť, vytvoríte nový spôsob nazerania na život človeka“ (EV 99).
Uzdravenie z postabortívneho syndrómu
Žena, ktorá sa dopustila interrupcie, môže nájsť úplné odpustenie a uzdravenie len vtedy, ak celkom priľne ku Kristovi a zmieri sa s usmrteným dieťaťom, ktoré žije v Bohu. Postoj pravdy, ľútosť za hriechy, vyznanie viny vo sviatosti zmierenia a prijatie Eucharistie otvára ženino zranené srdce a dušu pôsobeniu uzdravujúcej moci Božieho milosrdenstva. „Boh je medzi nami, aby nás oslobodil z tmy hriechu a smrti a aby nás vzkriesil pre večný život“ (DV 4). Najúčinnejšia terapia, prostredníctvom ktorej Ježiš Kristus uzdravuje ženu a všetkých, ktorí sú zodpovední za interrupciu (otca dieťaťa, jeho starých rodičov, súrodencov, zdravotníckych pracovníkov a podobne), spočíva v prijatí daru Božieho milosrdenstva, vo vytrvalej každodennej modlitbe, vo sviatostiach pokánia a Eucharistie.
Ako možno túto terapiu začať? Najskôr choď k Ježišovi, ktorý ťa čaká, a vo sviatosti pokánia mu vyznaj všetky svoje hriechy. Po tom, ako prijmeš Ježiša v Eucharistii, sa mu poďakuj za dar odpustenia všetkých hriechov. Uvedom si, že Ježiš s veľkou láskou objíma tvoje nenarodené dieťa, ktoré bolo usmrtené prostredníctvom interrupcie. Potom popros Ježiša, aby objal aj teba a aby ti dal vedieť pohlavie tvojho dieťaťa. Potom daj svojmu dieťaťu meno. Takto spojená s Ježišom popros svoje dieťa o odpustenie a vyznaj mu svoju lásku. Tú istú prosbu adresuj aj Ježišovi. Z celého srdca sa mu poďakuj za to, že ti odpustil hriech interrupcie, a aj ty odpusť sebe samej. Potom povedz svojmu dieťaťu, že ho veľmi miluješ, a prejav mu svoju lásku. Uvidíš, ako Ježiš odstraňuje z tvojho srdca všetky negatívne pocity spojené s interrupciou, ktorú si spáchala. Popros Pannu Máriu, aby prišla a darovala tvojmu dieťaťu svoju materinskú lásku. Obráť sa na ňu slovami modlitby svätého Bernarda: „Spomeň si, svätá Panna Mária, že nikdy nebolo počuť, žeby bol niekto opustený, kto sa utiekal pod tvoju ochranu, teba prosil o pomoc a žiadal o tvoje orodovanie. Povzbudený touto dôverou aj ja sa utiekam k tebe, Matka, Panna panien, k tebe prichádzam, pred tebou stojím ako úbohý a kajúci hriešnik. Matka večného Slova, neodmietni moje slová, ale ma milostivo vypočuj a vyslyš. Amen.“
Ježišova láska je jediným účinným liekom na všetky prejavy post-abortívneho syndrómu. Ide o súbor telesných, psychosomatických a psychických symptómov, ktoré sa dostavia hneď po interrupcii alebo neskôr (niekedy dokonca aj po rokoch od jej spáchania). Postihuje väčšinu žien, ktoré sa dopustili interrupcie. Niektoré túto traumu stlmia alebo zatlačia do podvedomia, čím tento syndróm skryjú, avšak neodstránia, pretože jeho prejavy môžu prepuknúť kedykoľvek.
Pán Ježiš bude uzdravovať všetky rany tvojho srdca, ak sa každý deň vystavíš jeho uzdravujúcemu pôsobeniu. Dovoľ Ježišovi, aby ťa miloval a aby ťa premieňal svojou láskou. Pomôže ti pri tom každodenná modlitba ruženca, korunky k Božiemu milosrdenstvu, čítanie úryvku zo Svätého písma a ak je to možné, prijímanie Ježiša v Eucharistii a adorácia Najsvätejšej sviatosti.
Małgorzata Sołtyk
P. Mieczysław Piotrowski TChr
Páči sa vám obsah článkov na našej stránke?
Podpor nás!